Dnes je pondělí 24. dubna 2017, svátek má Jiří
Aktuální teplota: 7.7 °C

Zpravodajství

Hasiči radí, jak prožít Vánoce bez jejich pomoci

23.12.2016 6:20

Prskavky, adventní věnce nebo cukroví zapomenuté v troubě. Ke všem těmto příčinám požárů každoročně během vánočních svátků hasiči vyjíždějí. Obvykle se zraní desítky osob a materiální škody dosahují milionů korun. Loni v průběhu vánočních svátků hasiči vyrazili ke 44 případům v kraji. Hasiči přinášejí praktické rady, jak si užít opravdu klidné Vánoce bez jejich pomoci.

Ilustrační foto
Foto: Archiv
Máme čas adventu a mnoho z nás si večer zpříjemní zapálením svíčky. Lidé si však v této souvislosti neuvědomují, že plamen svíčky je otevřený oheň, který může způsobit požár. Pokud tedy svíčky doma zapálíte, dbejte na to, abyste je vždy řádně uhasili a nikdy neopustili byt či dům, dokud nedohoří. Pečlivě také volte místo, na které svíčku položíte. Pamatujte na bezpečnou vzdálenost svíčky od hořících předmětů, kterými jsou naše domácnosti přeplněné. Myslete také na děti a domácí mazlíčky, aby nikdy nezůstali s hořící svíčkou v místnosti sami. Stačí totiž chvilka nepozornosti a neštěstí je tady. Mnoho z nás si také o Vánocích zdobí stromeček prskavkami. I v tomto případě pamatujte, že prskavka je otevřený oheň, který může způsobit požár. Rovněž si uvědomte, že adventní věnce se svíčkami, které nejsou opatřeny nehořlavou podložkou bránící kontaktu svíčky s věncem, jsou určeny pouze k dekoraci a v žádném případě bychom je neměli zapalovat. Riziko, že nám pak věnec vzplane, je příliš vysoké. Rizikové jsou také věnce, které si lidé dělají sami doma. Každoročně řeší hasiči požáry adventních věnců, na kterých byl například špatně přilepený držák na svíčku, nebo bylo moc chvojí kolem svíček, které se následně vznítilo. To samozřejmě platí i pro vánoční stromky. Někdo má rád klasické svíčky na stromečku. Jedná se však o otevřený oheň a vznícení jehličí či záclony je otázkou okamžiku a neštěstí je hotové. Tam, kde budete používat elektrické svíčky, kupujte raději značkové výrobky, které mají potřebnou certifikaci a jsou opatřeny návodem na použití v českém jazyce. Budete tak mít větší jistotu, že nedojde k požáru od elektrické instalace.

Vánoce jsou také obdobím pečení a vaření. Nenechávejte bez dozoru otevřený plamen plynového sporáku a dbejte zvýšené opatrnosti při vaření, aby nedocházelo ke vznícení připravovaných potravin. Pamatujte, že například horký olej na pánvi a jiné hořlavé kapaliny se nesmí hasit vodou, jinak může snadno dojít k popálení. Pokud se vám na pánvi vznítí potraviny, nejlepší je pánev zakrýt pokličkou a oheň tak udusit, případně použít hasicí přístroj s náplní určenou speciálně na jedlý olej. Než ale začnete požár hasit, jako první vypněte přívod energie (plyn, elektřinu).

Statistika výjezdů HZS Olomouckého kraje v průběhu vánočních svátků

                          2011        2012        2013        2014        2015

24. prosince        6             13            13            19           17
25. prosince        7             21            24            10           16
26. prosince        12            9             20            11           11


Loňský Štědrý den byl profesionální hasiči z Olomouckého kraje opravdu náročný. Vyjížděli k téměř dvěma desítkám událostí. Hasiči v průběhu dne zasahovali u několika technických pomocí spojených s otvírání bytů a asistovali u osmi dopravních nehod. Na Štědrý den hasiči nemuseli řešit žádný požár. To na Boží hod hořelo více. Během dne došlo dvakrát k zahoření vánočních věnečků v bytech. První případ v Chomoutově v ranních hodinách se obešel bez účastí jednotek, majiteli se požár podařilo svépomocí uhasit, nicméně po požáru vyčíslil škodu na 200 tisíc korun. Druhý podobný případ se v podvečer odehrál v Olomouci na ulici Dlouhá. Hasiči po příjezdu zjistili, že požár vznikl v jedné místnosti bytu od věnce se svíčkami. Při požáru byl poškozen stůl a židle a majitel vyčíslil škodu na 40 tisíc korun. Také druhý svátek vánoční hořel adventní věnec v Olomouci na ulici U Solných mlýnů. Věnec se zapálenou svíčkou zůstal bez dozoru a oheň zničil drobné vybavení bytu (botník, věšák s oděvy, závěs). Výše škody byla vyčíslena na 50 tisíc korun. Hasiči také řešili jeden požár vánočního stromečku. Když přijeli na místo, zjistili, že požár stromečku zlikvidoval majitel před jejich příjezdem práškovým hasicím přístrojem. Při hašení se popálil a nadýchal kouře, do péče si ho převzala zdravotnická záchranná služba. Příčinou vzniku požáru byla technická závada elektrického osvětlení stromečku, škoda byla vyčíslena na 140 tisíc korun.

Přejeme vám, aby vaše Vánoce proběhly v klidu a bez nutnosti zásahu hasičů.

rol

Sdílet
Reklama
Penzion Zámeček - Varna

Nechte se okouzlit příjemným prostředím bývalého pivovaru, který vás nadchne svou krásou i historií. Přímo v prostorách pivovaru se můžete občerstvit či ubytovat, k dispozici je také letní zahrádka s dětsk...

PÁNSKÉ TEPLÁKY - ČERNÁ

Tepláky jsou vyrobeny z příjemného materiálu. V pase mají zavazovací šňůrku pro pohodlné nošení. Najdete na http://www.hoody.cz/panske-teplaky

Cena: 729 Kč

Přehled všech nabídek »

Další články v rubrice Krimi

© 1997-2017 NEJLEPŠÍ ADRESA a.s.
Všechna práva vyhrazena. Právní informace