Dnes je středa 29. března 2017, svátek má Taťána
Aktuální teplota: 8.6 °C

Konečně. Záchranářům dorazil záložní vrtulník

Už jsou dva. Na olomoucký heliport dnes ze Slovenska přelétla druhá Agusta. K dispozici tak vždy bude záložní stroj.

16.2.2017 16:06

TEXT + FOTO: JAN PROCHÁZKA

Nový provozovatel letecké záchranné služby, slovenská firma ATE, už má v Olomouci dva vrtulníky Agusta. Záložní stroj přitom měl být k dipozici hned od začátku ledna, jak to ukládala smlouva. Jeho potřeba se ukázala záhy po zahájení činnosti: vrtulník kvůli technickým problémům musel nouzově přistát i s pacientem a přestože se závada ukázala jako banální, na několik hodin zůstala záchranka uzemněná. K něčemu podobnému by už nemělo dojít.

Vrtulníky, používané slovenskou firmou, mají za sebou přes dvacet let v provozu, společnost ale ujišťuje, že jsou v bezvadném stavu.
Foto: Jan Procházka
Krátce po zahájení činnosti nového provozovatele však došlo k závadě, kvůli které musel tehdy jediný vrtulník nouzově přistát i s pacientem na palubě. Podle pilotů se jednalo o banální případ, který naopak demonstruje, jak vysoce se hledí na bezpečnost: v olejovém potrubí se objevila několik milimetrů dlouhá kovová štěpina, kterou zaznamenaly bezpečnostní přístroje. Předpisy v takovém případě hovoří jasně: okamžitě přistát. Podle odborníků se takové věci vrtulníkům čas od času stávají a nejedná se o nic mimořádného.
Foto: Jan Procházka
Práci s podvěsem mají Slováci natrénovanou z Tater. V Olomouckém kraji ji tolik nevyužijí, vrtulník totiž zvládne přistát i na sjezdovce. Jsou ale situace, kdy se jinak než na laně k pacientovi záchranář nedostane. Nejen v horách, ale například i během povodní.
Foto: Jan Procházka
V Olomouci jsou od nynějška k zásahu vždy připraveny dva vrtulníky. Tak, jak to ukládá smlouva.
Foto: Jan Procházka
Společnost ATE sídlí v Popradu a je jediným provozovatelem letecké záchranky u našich východních sousedů. Kromě vrtulníků Agusta 109 využívá firma i modernější Bell 429. Ty ale létají jen na Slovensku.
Foto: Jan Procházka

jap

Sdílet

© 1997-2017 NEJLEPŠÍ ADRESA a.s.
Všechna práva vyhrazena. Právní informace