Dnes je pondělí 24. dubna 2017, svátek má Jiří
Aktuální teplota: 7.8 °C

Zpravodajství

Kuriózní zásahy hasičů: jezevec ve sklepě, paraglidista na stromě i tele v Bečvě

31.12.2016 8:28

Hasiči Olomouckého kraje každoročně zasahují u více než šesti tisíc událostí. Kromě požárů a dopravních nehod působily hasičské jednotky i u řady kuriózních případů, které vykouzlí úsměv na rtech. Přečtěte si s námi ty nejoriginálnější případy, které v letošním roce hasiče potkaly.

Foto: HZS Olomouckého kraje

Jezevci byla zima (13. ledna 2016 – Kolnovice)
Dvě jednotky hasičů vyjely v polovině ledna na pomoc majiteli, který ve sklepě svého rodinného domu objevil jezevce. Tomu byla zřejmě zima, a proto se do teplého sklepa schoval. Hasiči ho pomocí speciálního vybavení, které se používá na odchyt menších zvířat (tyč se záchytným lankem), odchytili, vyvedli na zahradu domu a vypustili do volné přírody. Jezevec po vypuštění na nic nečekal a pelášil do nedalekého lesa.

Káčata nemohla ven (16. května 2016 – Velká Bystřice, 4. června 2016 – Víska)
O tom, že plavat a létat tam, kam se nemá, se přesvědčilo i několik kačen s káčaty. Ve Velké Bystřici bylo v květnu patnáct malých káčátek uvězněno v přepadu přehrady, ze kterého se nemohla dostat zpět na vodní hladinu. Hasiči se k nim proto spustili po žebříku, pochytali je a vrátili na hladinu přehrady. Stejný příběh se odehrál i ve Vísce, kdy kačena s několika káčaty zůstala uvězněná v jímce hluboké asi dva a půl metru. Hasiči je všechny odchytili a vypustili do nedalekého potůčku.

Tele si šlo zaplavat do Bečvy (20. května 2016 – Troubky)
Majitel na louce, která byla z jedné strany ohraničená řekou Bečvou v Troubkách, nechával pravidelně pást stádo krav a telat. Jedno z telátek bylo zřejmě zvědavé a na svoji zvědavost doplatilo tím, že skončilo v Bečvě. Pomoci museli až hasiči. Ti spustili na vodu člun, dopluli k teleti a pomocí hasičské hadice ho dostali dovnitř člunu. Asi stokilové telátko se nebránilo, bylo unavené a vysílené, protože v bahnitém terénu už hodnou chvíli bojovalo o život. Hasiči s teletem v člunu dopluli ke břehu, kde ho vysušili dekami a předali majiteli.

Foto: HZS Olomouckého kraje
Foto: HZS Olomouckého kraje

Záchrana koní z bahna, jímek a vody (21. května 2016 – Troubky, 14. listopadu 2016 – Chudobín)
Hasiči v průběhu roku vyjížděli k šesti záchranám koní, kteří se buď propadli do různých jímek a skruží nebo zapadli do bláta. Nejzajímavější z těchto událostí byly dvě záchrany, a to záchrana koně z řeky Bečvy v Troubkách a vyproštění koně z jímky v Chudobíně. 
V květnu letošního roku byli požádáni o pomoc hasiči z Přerova a Troubek. Splašený kůň utekl jezdkyni do řeky Bečvy a proti proudu řeky se prodíral vodou stále dál a dál. Hasiči spustili na vodu člun a s jezdkyní se vydali za poplašeným koněm. Další hasiči se pokoušeli koně zachránit ze břehu. Práci jim však komplikoval nepřístupný terén. Koně se podařilo zastavit až za pomoci lan natažených přes řeku. Jezdkyně ze člunu přesedla na koně a vyvedla ho na bezpečném místě z řeky ven.
Druhou událost řešili hasiči v listopadu v Chudobíně. Tam se na statku propadl kůň zadníma nohama do jímky. Hasiči ho podvázali popruhem a pokoušeli se ho bez těžké techniky vyprostit sami. To se jim ale nepodařilo. Záchrana byla nakonec úspěšná až po příjezdu technického automobilu, kdy hasiči spolu s majitelem nasadili koni širší pás a hydraulickou rukou ho zvedli na pevnou zem. Koníkovi se nejprve nechtělo moc vstát, majitel ho proto několikrát povzbudil a poplácal po zádech a poté se již spolu procházeli po dvoře.

Svobody si užívala asi hodinu (8. října 2016 - Hranice)
Koček, kocourů a koťat zachraňovali hasiči v průběhu roku spoustu. Ať už uvízli pod hromadou klád, v okapové rouře nebo v plechovce od kočičí potravy. Jednotka hranických profesionálních hasičů však zachraňovala vzácnou kočku, jejíž cena se pohybovala v řádech desítek tisíc korun. Kočka utekla majitelce, vylezla na strom a usídlila se ve výšce devíti metrů. Hasiči si přistavili nastavovací žebříky a kočka, i když se jí příliš nechtělo, se musela vzdát nabyté svobody.
Foto: HZS Olomouckého kraje
Ruka zůstala uvězněná v zábradlí (7. srpna 2016 - Prostějov)
Vyprostit ruku z příček zábradlí museli v srpnu hasiči ženě z Prostějova. Žena upadla na balkoně a při pádu jí uvízla ruka v zábradlí balkonu a nešla vytáhnout. Hasiči přímočarou pilou odřezali jednu balkonovou lať a ženě ruku zdárně vyprostili. Ta pak byla následně předána do péče záchranářů.

Úspěšná záchrana paraglidisty (20. listopadu 2016 – Milenov)
Úspěšně skončil náročný zásah při záchraně paraglidisty, který havaroval v listopadu nedaleko obce Milenov. Hasiči muže našli visícího na stromě zachyceného za padák. Nastavovacími žebříky ho zajistili a počkali na příjezd lezců. Ti se poté pustili do záchrany muže ze stromu. Na stromě si vytvořili kotevní bod a muže na lanech pomalu spustili dolů. Zdál se být nezraněn, přesto ho hasiči předali do péče zdravotnické záchranné služby.

bam

Sdílet
Reklama
M.D. Original 1869

Vítejte v M.D.Original 1869. V naší restauraci naleznete příjemné nekuřácké posezení ve vkusně nově zařízeném konceptu M.D. Original 1869 s výborným pivem, domácí kuchyní a příjemnou obsluhou která si váží...

PÁNSKÁ ČERNÁ ZIMNÍ VESTA

Vesta je vhodná do chladnějších dnů. Více střihů a barevných variant najdete na http://www.hoody.cz/panske-vesty

Cena: 1 069 Kč

Přehled všech nabídek »

Další články v rubrice Krimi

© 1997-2017 NEJLEPŠÍ ADRESA a.s.
Všechna práva vyhrazena. Právní informace