Dnes je středa 29. března 2017, svátek má Taťána
Aktuální teplota: 8.6 °C

Zpravodajství

Lidé se zrakovým postižením v Olomouci budou mít díky novému projektu jednodušší pozici na trhu práce

17.2.2017 9:45

Zrakem vnímáme přibližně devadesát procent vjemů a jeho omezení, či naprostá ztráta vede nejen k dlouhodobým problémům spojeným s léčením, ale také psychickým problémům. Častým důsledkem ztráty zrakového vjemu, nebo jeho absence od narození je složité hledání zaměstnání, respektive ztráta zaměstnání spojená se ztrátou zraku. Výše zmíněné problémy s sebou nesou následky v podobě obtížných životních situací způsobených nedostatkem financí, ztrátou sociálního kontaktu. Proto v reálném životě nemá téměř osmdesát procent osob práci. To se snaží změnit TyfloCentrum Olomouc, které má jako hlavní cíl tuto problematiku měnit k lepšímu. Což se jim s úspěchem daří, nejen díky sociální firmě Ergones, ale i díky nově vzniklému projektu s názvem „ Nácvik trasy – profesní příprava a praxe zrakově postižených v Olomouckém kraji“. Ten TyfloCentrum nově spouští a až 24 osob se zrakovým postižením získá pracovní uplatnění či zkušenosti, které jsou na trhu práce nepostradatelné.

Ilustrační foto.
Foto: archiv

„Cílem projektu je "nácvik trasy do práce"- podpora a posílení pracovní integrace osob s těžkým zrakovým postižením. V okamžiku, kdy člověk přichází o zrak, je nutné pro udržení své nezávislosti a samostatnosti, aby se učil vykonávat běžné činnosti zcela novými postupy. Do cesty přichází bariéry, které jsou zdravým lidem neznámé, ať už jde o fyzické nebo psychické překážky samotného člověka nebo vnější bariéry v podobě omezených sociálních kontaktů, v přístupu k informacím nebo předsudky společnosti. Je potřeba získat nové dovednosti, které budou vykonávány přirozeně a budou uplatnitelné v mnoha situacích - přenositelné. Je potřeba se naučit pohybovat v prostoru za pomocí nových orientačních bodů "učit se nové trasy" domů, do obchodu, do města, do školy a také do práce. Právě tato trasa je pro nás klíčová, jelikož zaměstnávání osob se zrakovým postižením a příprava do zaměstnání je hlavní náplní činnosti naší organizace a také tohoto projektu“, popisuje projekt Věra Bartošová, zástupkyně ředitele za sociální služby v TyfloCentru Olomouc.
Celý projekt nabídne čtyři základní pilíře. Od motivačních kurzů, poradenství přes počítačovou gramotnost, vytvoření pracovních míst a asistenční program. Uchazeči se tak například seznámí s pracovními návyky, kolektivem, naučí ovládat PC, získají znalost prostředí na internetu, nakupování včetně zakoupení jízdenek.  Celý projekt završí pracovním uplatnění v zaměstnání, kde si je v případě dobrých výsledků ponechají i po ukončení tohoto projektu.

roc

Sdílet
Reklama
G-System s.r.o.

AKČNÍ NABÍDKA

Kamna a krby za super ceny , vodo-topo-plyn- koupelny , odborné poradenství .

Dámské plavky Fantasy

Dámské plavky českého výrobce najdete v nabídce košíčku D - G . Spodní plavkový díl si zvolíte dle vlastních požadavků na výšku a velikost.

Cena: 1 490 Kč

Přehled všech nabídek »

Další články v rubrice Zprávy z regionu

© 1997-2017 NEJLEPŠÍ ADRESA a.s.
Všechna práva vyhrazena. Právní informace