Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa, venku je 12.4 °C

Mladý olomoucký cyklista Jakub Otruba obhájil mistrovský titul a chystá se na program mezi nejlepší světové juniory

28.6.2016

Cyklista olomouckého mládežnického oddílu Mapei Merida Kaňkovský Jakub Otruba získal minulý týden na Mistrovství České republiky v silniční cyklistice opět dvě medaile. Stejně jako loni to bylo zlato a stříbro. Loni získal zlato v časovce a stříbro v závodě jednotlivců, letos to bylo obráceně. Hlavně v závodě jednotlivců ukázal student gymnázia v Hejčíně obrovský potenciál, když v sobotním úmorném vedru na těžkém okruhu v okolí Kyjova najel na druhého v pořadí přes pět minut. Výkonnost talentovaného borce neunikla světovým odborníkům v UCI.

Jakub Otruba a jeho vítězné gesto na sobotním závodě MČR a SR v Kyjově. Jakub Otruba a jeho vítězné gesto na sobotním závodě MČR a SR v Kyjově. Foto: Jan Brychta / SvetCyklistiky.cz

Sobotní hromadný závod mistrovství republiky juniorů se jel v Kyjově souběžně se ženami, které dle očekávání vyhrála Martina Sáblíková. Juniorský mistrák se jel na 123,6 km na stejném okruhu, na kterém jeli v neděli i muži s kategorií U23. Takže extrémně náročný okruh, který měl prověřit výkonnost jednotlivých závodníků. Muži to měli oproti juniorům a ženám o trochu snazší, protože sobotní teploty opravdu připomínaly brazilské Rio de Janeiro.
Navíc i hodně foukalo. S těžkými podmínkami se nejlépe vypořádal Jakub Otruba z Mapei Merida Kaňkovský. Ten byl loni v hromadném závodě druhý za týmovým kolegou Michalem Brázdou (nyní Whirpool-Author, pozn. red.), letos si dojel pro zlato velmi suverénním způsobem, když na druhého Šimůnka z Kooperativa Jablonec najel pět minut a jedenáct vteřin.
Jak se suverénní vítězství v Kyjově událo, popisuje trenér Mapei Merida Kaňkovský Jiří Kaňkovský: "Nechtěli jsme jet stejně jako na Českém poháru, kde většinou celý peloton čekal, co uděláme, takže jsme se rozhodli jít do toho naplno od začátku. Okruh byl náročný a tím spravedlivý, od druhého kola jsme za to vzali, celý tým jel výborně a závodníci začali odpadat, až s Jakubem Otrubou nikdo nezůstal. Poslední kolo jel navíc na 60 %, abychom eliminovali křeče nebo defekt, náskok tak mohl být ještě větší." Jak se olomoučtí borci vyrovnali s obrovským vedrem? "Na trati byly opravdu obrovské teploty, myslím, že většina závodu se jela za šestatřicetistupňového vedra, ale měli jsme na okruhu dost lidí a ti naše borce neustále polívali a chladili," dodal Jiří Kaňkovský.

Reprezentační trenér Tomáš Konečný, Jiří Kaňkovský ml., Jakub Otruba, Jiří Kaňkovský starší. Reprezentační trenér Tomáš Konečný, Jiří Kaňkovský ml., Jakub Otruba, Jiří Kaňkovský starší. Foto: www.facebook.com/mapeicyklokankovsky

Jakub Otruba si ke zlatu už ve čtvrtek vyjel stříbro, když skončil druhý za Richardem Holcem, kterého o podobný rozdíl 48 sekund porazil na minulý týden proběhlém Světovém poháru v německém Karslbergu. "Časovka nám z nějakého důvodu úplně nevyšla, Kuba ještě nebyl srovnaný s obrovskou změnou teplot, v Německu byla docela zima. Na posledním mezičase to ještě vypadalo dobře, ale pak tam vznikl rozdíl," řekl k časovce Kaňkovský.
Ten má nyní ještě jeden důvod k radosti, protože jeho svěřenec byl jako talentovaný junior vybrán do programu UCI ve Švýcarsku. Od srpna do října bude Otruba podobně jako před ním například Petr Vakoč nebo Vojtěch Hačecký ve švýcarském Aigle, kde bude trénovat a sbírat zkušenosti s dalšími nejlepšími světovými juniory.
"Je to skvělá věc, bude stále naším jezdcem, měl by jet i ME a MS, ještě ho čeká i příští týden reprezentační závod ve Francii. Věřím, že mu pobyt ve Švýcarsku pomůže k dalšímu posunu v kariéře," dodal ke skvělému úspěchu svého svěřence Jiří Kaňkovský.
Se svým oddílem má Kaňkovský ještě jeden velký cíl. "Chtěli bychom letos uspět na výborném a velmi kvalitním závodě Regionem Orlicka. Loni jsme tam přišli o žlutý dres v poslední etapě, tak bychom ho letos rádi dovezli až do cíle."

Kompletní výsledky silničního závodu MČR juniorů v Kyjově

MČR hromadný závod Junioři (123,6 km):

1. Otruba (Mapei Merida Kaňkovský Olomouc) 3:26:26, 2. Šimůnek (Kooperativa Jablonec) +5:11, 3. Holec (Nutrend Specialized) +6:48.

MČR časovka junioři (24 km):

1. Holec (Nutrend Specialized Racing) 30:53, 2. Otruba (Mapei Merida Kaňkovský Olomouc) +49, 3. Sedláček (CK Příbram - Fany Gastro) +1:19, 4. Klabouch (Velo Club Cirkl Č. Budějovice) +1:21, 5. Babor (TJ Kovo Praha) +1:33, 6. Šimůnel (KC Kooperativa Jablonec n. N.) +1:56.