Dnes je pondělí 24. dubna 2017, svátek má Jiří
Aktuální teplota: 8.5 °C

Zpravodajství

Olomoucí zazní němčina, festival Olmützer Kulturtage začíná už tento čtvrtek

4.4.2017 10:23

Sprechen Sie Deutsch? Ano či ne, ve dnech od 6. do 13. dubna máte možnost prožít multižánrový festival Olmützer Kulturtage s podtitulem 3. Olomoucké dny německého jazyka konaného v rámci Česko-německého kulturního jara.

Foto: Anna Chrtková/Facebook akce
Festival nabídne celkem 24 akcí, mezi nimi například nové německé filmy, výstavy, divadelní představení, koncert, přednášky, prezentace nebo soutěže pro žáky základních a středních škol. Cílem je jednak představit aktuální německou kulturu, ale také propagovat němčinu jako atraktivní jazyk, který má v olomouckém regionu nezastupitelný význam. Festivalu předcházelo včerejší autorské čtení "nejzajímavější mladé německy píšící autorky současnosti" Valerie Fritsch, která v Divadle na cucky představila svůj román Winter Garten. Největší lákadlo v podobě společného autorského čtení slibují pořadatelé na 11. dubna, kdy se představí Jaroslav Rudiš a Martin Becker ve freskovém sále Divadla na cucky. Během čtení povypráví o svém desetiletém česko-německém přátelství a podělí se o zážitky z cest v různých jídelních vozech evropských dálkových vlaků. Martin Becker vedle toho představí úryvky ze své knihy Gebrauchsansweisung für Prag und Tschechien a podá zprávu o ztraceném kufru mezi Slovenskem a Německem, zatímco se Jaroslav Rudiš vydá do sauny a samozřejmě také do hospody. Na závěr se můžete těšit na exkluzivní česko-německé překvapení. V pátek 7. dubna v pět hodin uvede v Coffee Library ve Zbrojnice dvojice mladých umělců z bavorského města Nördlingenu výstavu s názvem abcdef & Sebastian Wolf/ real twenty – paper works. Umělci představí své práce na papíře, které vytvořili speciálně pro prostory kavárny a klubovny Knihovny UP v historické tiskárně v Nördlingenu. V pondělí na to zahájí výstava Narození v Čechách na Moravě – u nás (ne)známí? v Galerii Biblio Vědecké knihovny v Olomouci. Výstava představí dvanáct osobností, které jsou zcela samozřejmě považovány za Němce nebo Rakušany, ale většinu života prožili v Čechách či na Moravě. Pro zakončení festivalu pořadatelé zvolili kultovní hospodu Ponorku, kde můžete zazářit vy sami. Během Dlouhého večera krátkých textů má každý zájemce možnosti přednést vlastní nebo cizí text inspirovaný německy píšícím autorem. Vítaná je lyrika, próza, drama, divadelní scénka nebo hudební vystoupení v maximální délce pět minut v češtině nebo němčině. Festival pořádá vědecká knihovna v Olomouci ve spolupráci s Goethe-Institutem, Rakouským centrem UP, katedrou germanistiky FF UP a sekcí německého jazyka ÚCJ PdF UP.

dk

Sdílet
Reklama
PINOCCHIO - Dřevěné hračky

Nově otevřená prodejna dřevěných hraček. Nabízíme : - Domečky pro panenky - Kuchyňky, prodejny, vybavení - Piknikové koše - Farmy, Zvířátka - Didaktické pomůcky - Dřevěné nářadí - Puzzle, skládačky...

PÁNSKÁ KOŠILE - MODRÁ

Skvěle padnoucí košile vhodná pro každou příležitost. Další na http://www.hoody.cz/panske-kosile-dlouhy-rukav

Cena: 529 Kč

Přehled všech nabídek »

Další články v rubrice Kultura

© 1997-2017 NEJLEPŠÍ ADRESA a.s.
Všechna práva vyhrazena. Právní informace