Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto, venku je 2.6 °C

Tropický Mattoni 1/2Maraton Olomouc ovládli Biwott a Keitany

25.6.2016

Sedmý ročník Mattoni 1/2Maratonu Olomouc vyhráli Stanley Biwott a Mary Keitany, oba z Keni. Všichni běžci zaslouží obdiv, za to, že doběhli závod za tropických teplot. Proto lze obzvlášť smeknout před výkonem Biwotta, který od 5. kilometru běžel sám a až do závěru atakoval rekord trati. Také na dalších dvou místech mezi muži byli Keňani Mengich a Kypiego. Nejlepším Evropanem byl čtvrtý Ukrajinec Shafar. Z našich byl devátý Dymák a v ženách šestá nová vytrvalecká hvězda na českém nebi Eva Vrabcová-Nývltová.

Stanley Biwott, vítěz Mattoni 1/2Maratonu Olomouc 2016. Stanley Biwott, vítěz Mattoni 1/2Maratonu Olomouc 2016. Foto: Jan Procházka

Velkou fotoreportáž najdete na našem facebooku

Stanley Biwott a obhájkyně prvenství Mary Keitanyová ovládli Olomoucký půlmaraton a postarali se o třetí keňský double v tomto závodě za sebou. Biwott, druhý muž z letošního Londýnského maratonu, dosáhl času 1:00:45 a zvítězil s obrovským náskokem před krajanem Richardem Mengichem (1:05:16) a dalším Keňanem Geoffreyem Kipyegem (1:06:03).
"Závod byl velmi náročný, všichni běžci si to vedro museli protrpět, kdyby ho nebylo, mohl bych běžet 59 minut, možná i pod tuto hranici, už jsem to jednou dokázal. Trať je velmi dobrá, závod taky, dobrým časům přeje," říkal po závodu keňský vytrvalec.
Keitanyová v tropickém počasí byla časem 1:08:52 o více než dvě minuty pomalejší než při loňském traťovém rekordu (1:06:38), i tak předvedla druhý nejlepší výkon v historii závodu. Šesté místo obsadila česká jednička Eva Vrabcová-Nývltová (1:15:15), nejlepším domácím běžcem byl devátý Pavel Dymák z Hvězdy Pardubice (1:12:09).
"Byl to hodně těžký závod, pro mě dvojnásobně. Jsem moc ráda, že jsem obhájila. Doslova každý krok běhu byl kvůli vedru náročný, ale jsem ráda, že jsem tady zase mohla běžet, a že jsem si připsala v Olomouc další vítězství, toho si cením nejvíce," hodnotila závod obhájkyně vítězství mezi ženami Mary Keitany.

Keňanka Mary Keitany v Olomouc jako první dokázala obhájit vítězství. Keňanka Mary Keitany v Olomouc jako první dokázala obhájit vítězství. Foto: Jan Procházka

Závod už 5. kilometr po startu vzal do svých rukou keňský favorit Stanley Biwott, kterému nevyhovovalo tempo vodičů a hlavní skupiny. O vítězi bylo jasno brzy, keňský borec ale bojoval pak hlavně s úmorným vedrem a rekordem trati. Ten sice nepokořil, ale jeho výkon byl opravdu fantastický. Na dalšího běžce za sebou udělal 4:32.
"Mám velkou radost ze závodu, ale trochu i vztak kvůli tomu horku. Kdyby svítilo sluníčko trochu méně, tak by Stanley rekord překonal a věřím, že i Mary by svůj rekord překonala. Biwott ukázala, že je v nominaci na OH v Rio de Janeiru oprávněně, Mary Keitany by v ní měla být také," hodnotila závod manažerka běžců Jana Moberly.

Eva Vrabcová-Nývltová, nejlepší česká běžkyně celkové šestá krátce po doběhu. Eva Vrabcová-Nývltová, nejlepší česká běžkyně celkové šestá krátce po doběhu. Foto: Jan Procházka

Mezi českými bězci zvítězil na 9. místě Pavel Dymák, který těsně porazil Martina Kučeru. Při absenci hlavní české hvězdy Homoláče vyhrál favorizovaný Dymák. "Při absenci hlavních konkurentů Jirky Homoláče a Milana Kocourka jsem byl asi favoritem, ale při tom horku nikdy nevíte, navíc jsem běžel z plného tréninku. Asi do patnáctého kilometru jsem se celkem trápil, ale pak jsem za to vzal a nakonec to vyšlo," dodal po závodu Pavel Dymák.
V žechách byla celkově 6. a skvělý čas zaběhla bývalá běžkyně na lyžích a nyní reprezentantka ve vytrvaleckých bězích Eva Vrabcová-Nývltová, která se chystá ne ME v Amsterdamu a OH v Rio de Janeiru. "Myslím si, že čas úplně skvělý není, podmínky byly těžké. Trénovala jsem opravdu hodně, věřím, že ještě zvládnu přípravu na dráze, zrychlím a na evropském šampionátu z toho bude dobrý výsledek," hodnotila závod Eva Vrabcová-Nývltová. Na druhé místo se na stupních vítězek postavila Monika Preibischová (1:17:47), na třetí pak Valerie Soukupová (1:20:42). Domácí Petra Kamínková doběhla jako čtvrtá (1:23:05).
Mattoni 1/2Maraton Olomouc si v ulicích hanácké metropole užilo 6 200 běžců a dalších 3 300 běželo dm rodinný běh. Celkově Olomouc přivítala díky půlmaratonu na 25 tisíc diváků.