Dnes je pondělí 24. dubna 2017, svátek má Jiří
Aktuální teplota: 7.7 °C

Zpravodajství

Olomoučtí potápěči lovili z kontaminované vody v čističce krumpáč

24.1.2017 9:21

V úterý 17. ledna 2017 v 6:36 vyjela skupina olomouckých potápěčů k netradičnímu zásahu do obce Strání ve Zlínském kraji. Při pravidelné údržbě místní čistírny odpadních vod (ČOV) spadlo pracovníkům do nádrže nářadí a hrozilo poškození drahé technologie.

Foto: HZS Olomouckého kraje
Foto: HZS Olomouckého kraje
Foto: HZS Olomouckého kraje

Potápěči u HZS Olomouckého kraje

V Olomouckém kraji funguje potápěčská skupina už 15 let. V roce 2013 doznalo potápění u HZS ČR další pokrok. HZS Olomouckého kraje a HZS Královéhradeckého kraje byly vybaveny speciálními požárními vozidly přizpůsobenými k zásahu potápěčů v prostředí HAZMAT (HAZard MATerial) a dva členové olomoucké potápěčské skupiny byli loni v USA vyškoleni pro speciální přilbové potápění. U HZS Olomouckého kraje je na stanici v Olomouci pět potápěčů, další čtyři jsou na stanici v Lipníku nad Bečvou. Instruktoři potápění čerpají své zkušenosti z nejnovějších poznatků sportovního, technického a speleopotápění. Poznatky využitelné k potápěčské činnosti z každé oblasti potápění aplikují pro činnosti potápění u HZS ČR. Ze speleopotápění převzali hasiči například typ vybavení a konfiguraci výstroje, kde se klade důraz na bezpečnost potápěče (např. dva nezávislé okruhy dýchacích automatik). Příkladem jsou zásahy v úzkých prostorách, kdy potápěči nesmí nic překážet a musí dokázat obsluhovat výstroj úplně sám.
"Hasiči po příjezdu zjistili, že se jedná o nadzemní sedimentační nádrž odpadních vod kruhového tvaru o výšce 5 metrů a průměru 10 metrů. Před samotným ponorem proběhla porada s technikem ČOV. Vzhledem k tomu, že uvíznutý předmět se nacházel v silně kontaminované vodě, využili hasiči pro zásah takzvané přilbové potápění. Jde o technologii, kdy je potápěč od okolního prostředí zcela izolován (oblek, přilba, rukavice) a může tak pracovat i v prostředí HAZMAT neboli nebezpečných látek, v němž limity škodlivých látek, chemických, biologických, radioaktivních a nukleárních překročily stanovenou mez k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví zasahujících příslušníků. Vyzbrojený potápěč se po žebříku dostal nahoru na nádrž, odkud se potopil do kontaminované vody. Operátor ho naváděl na místo pravděpodobného výskytu potopeného nářadí. Asi v osmé minutě od ponoru byl krumpáč nalezen ve sběrné jímce ve středu nádrže," popsala mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková.

Vzhledem k nulové viditelnosti při těchto typech zásahů je nutná úzká spolupráce celého potápěčského týmu. Během zásahu hasičů nedošlo k poškození technogie ČOV ani k žádnému zranění zasahujících hasičů. Hasiči na místě spolupracovali s kolegy ze Zlínského kraje, kteří dekontaminovali jak zasahující hasiče, tak také veškeré použité vybavení. Zásahu se zúčastnili čtyři potápěči z HZS Olomouckého kraje. "Skupina olomouckých potápěčů byla k události povolána z důvodu toho, že olomoučtí potápěči jsou opěrným bodem pro Moravu při běžných zásazích potápěčů a současně i opěrným bodem pro celou ČR při zásazích v kontaminovaném prostředí," doplnila Hacsiková.

zd

Sdílet
Reklama
Restaurace, bar ŠTUDÁČ

Klasická restaurace se samostatným barem. Čepujeme pět druhů piv. Bohatý výběr jídel ze stálého jídelníčku. Denní menu včetně polévky samozřejmostí. Sportovní přenosy na plátně, šipky, fotbálek, jukebox. Z...

PÁNSKÉ TEPLÁKY - ČERNÁ

Tepláky jsou vyrobeny z příjemného materiálu. V pase mají zavazovací šňůrku pro pohodlné nošení. Najdete na http://www.hoody.cz/panske-teplaky

Cena: 729 Kč

Přehled všech nabídek »

Další články v rubrice Krimi

© 1997-2017 NEJLEPŠÍ ADRESA a.s.
Všechna práva vyhrazena. Právní informace