Středa 1. května 2024, dnes je Svátek práce, venku je 14 °C

Sigma urvala s Jihlavou první výhru v Synot lize

12.9.2015

Fotbalisté Olomouce hráli v 6. kole Synot ligy v důležitém domácím utkání s Vysočinou Jihlava. Ztráta dalších domácích bodů už by byla pro Sigmu velmi nepříjemná, proto potřebovali Hanáci za každou cenu zvítězit. Po nezáživné první půli začaly branky padat v té druhé. Sigma vedla 2:0 po trefách Plška a Malce, Jihlava ale záhy snížila, a Olomouc tak musela vítězství bránit. Jihlava měla tři obrovské šance, brankář Buchta svůj tým podržel.

Sigma Olomouc hrála s Jihlavou a vybojovala první podzimní výhru. Sigma Olomouc hrála s Jihlavou a vybojovala první podzimní výhru. Foto: Archív Nejlepší Adresa

Trenér Kalvoda do duelu nenasadil Romana Hubníka, který nebyl kvůli zranění ani na lavičce, poprvé však nastoupil v základní sestavě Tomáš Malec a také Michal Ordoš.
Sigma v úvodu zatlačila Jihlavu na její polovinu, ale první větší šanci si vypracovala až v 10. minutě, když Plšek centrem našel na jedenáctce Ordoše. Olomoucký útočník však hlavou minul. Ve 23. minutě se domácí radovali z branky Tomáše Malce. Ta však nebyla pro ofsajdové postavení olomouckého útočníka uznána.
Do druhé půle udělal vynucenou změnu hostující kouč Klusáček, když poslal Jánoše za zraněného Šulka. Sigma opět v úvodu tlačila a vypracovala si i první gólovou šanci. Po rohu Vepřka se míč od Petra dostal k Plškovi, jehož pohotovou střelu vyrážel Hanuš. Spolupráce Petra s Plškem vyšla až napodruhé. Jakub Petr našel jmenovce Plška volného ve velkém vápně a ten technickou střelou k tyči překonal brankáře Hanuše.
Po hodině hry už to bylo 2:0. Brankář Jihlavy ještě zachránil svůj tým při obrovské šanci Petra, který na něj běžel úplně sám, ale na následnou dorážku Tomáše Malce, který si při své střele pomohl tyčkou, už neměl šanci. O pět minut později málem zvýšil Ordoš už na tříbrankový rozdíl, ale jeho tečovaný pokus zastavila tyčka.
Vysočina se ale nevzdávala. V 67. minutě snížil střídající Muris Mesanovič. Jihlava pak zatlačila Olomouc do defenzívy. V 85. minutě se při rohu odrazil míč k volnému Jungrovi a Buchta chytil čistý gól. A z následného rohu další po hlavičce Dvořáka. Při dalším rohu dokonce málem srovnal brankář hostí Hanuš. Sigma nakonec výhru udržela a získala první vítězství po svém návratu do Synot ligy.
"Věděli jsme, že to bude těžké utkání, chtěli jsme vítězství za každou cenu. Chtěli jsme hrát jednoduše, ale to se nám nedařilo. Kombinační hra na Jihlavu neplatila. Kluci to odmakali, příchod Ordoše a Malce pomohl v mezihře i v brankách. Na kluky pak v závěru padla tíha odpovědnosti, to se projevilo. Mohli jsme to uhrát klidněji, vedli jsme 2:0, měli další šanci, pak mohla Jihlava i vyrovnat," řekl trenér Kalvoda k utkání.
Trenér Jihlavy Luděk Klusáček k tomu dodal: „Zápas předurčilo postavení týmů v tabulce. Bylo to nervózní, opatrné, na jistotu. Až po první brance Olomouce se začal trochu hrát fotbal. Bohužel jsme dostali první branky my, pak jsme snížili Mešanovičem, ale i přes šance v závěru na body nedosáhli. Věřil jsem, že tady na body máme, utkání mi to potvrdilo. Úroveň nebyla taková, myslím, že kdybychom dali první branku, tak bychom to zvládli, ale to je kdyby. V závěru jsme hráli odvážně, prohrávali jsme, tak to bývá. Střídání pomohlo, domácí měli strach, zatáhli se, my jsme měli tři gólovky, ale nedali jsme.“

Leoše Kalvodu chvílemi musely z kopané bolet oči. Leoše Kalvodu chvílemi musely z kopané bolet oči. Foto: Archív Nejlepší Adresa
SK Sigma Olomouc2:1FC Vysočina Jihlava