Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav, venku je 3.6 °C

Sigma má devátou výhru, když porazila Znojmo

19.10.2016 aktualizováno 19.10.2016 21:16

Fotbalisté SK Sigma Olomouc hostili ve 12. kole Fotbalové národní ligy pátý tým tabulky SC Znojmo. Hanáci zvládli dobře první půli, když v 10. minutě skóroval Buchvaldek a minutu před půlí Plšek. Ve druhém poločase Hanáci dvě velké možnosti neproměnili. Znojmo zápas zdramatizovalo v 88. minutě trefou Nepožitka. Sigma už si vítězství nenechala vzít a vyhrála podeváté v řadě, tentokrát 2:1.

Jakub Plšek v hlavičkovém souboji s jedním hráčů Znojma. Ve 44. minutě Plša zvyšoval na 2:0. Jakub Plšek v hlavičkovém souboji s jedním hráčů Znojma. Ve 44. minutě Plša zvyšoval na 2:0. Foto: Jan Procházka
Tomáš Zahradníček Tomáš Zahradníček Foto: Jan Procházka
Lukáš Buchvaldek Lukáš Buchvaldek Foto: Jan Procházka

Trenér Sigmy Václav Jílek postrádal v sestavě vykartovaného Jakuba Petra. Nahradil ho Lukáš Buchvaldek. Znojmo mělo v sestavě bývalé Sigmáky Nepožitka, Javůrka i Svozila. Už v 5. minutě mohl právě Buchvaldek otevřít skóre. Po přesné kolmici byl sám před Halouskou, míč lehce přehodil přes znojemského brankáře, ale zároveň ho poslal i těsně vedle pravé tyče.
O pět minut později už hlučínský odchovanec Buchvaldek mířil přesněji. Po přesném stříleném centru Falty poslal Sigmu do vedení. Hosté měli dobrou možnost ke srovnání při přímém kopu za ruku Buchty mimo pokutové území, Javůrek naštěstí pro domácí napálil míč do zdi.
Hra se pak více srovnala a domácí, kteří stále byli ti, kdo drželi otěže hry, ohrozili Halousku ve 26. minutě, když z hranice velkého vápna střílel nad Houska. Z protiútoku našel Javůrek Njireho, jehož hlavička, kdyby byla přesnější, by asi byla pro Buchtu nechytatelná. Šla doprostřed branky, a tak si s ní domácí opora lehce poradila.
Hanáci zahrozili po půlhodině hry průnikem Chorého, po jehož souboji se Svozilem na malém vápně se penalta nepískala a dělovkou Falty, kterou vyrazil Halouska. U odraženého míče byli jako první obránci Znojma a poslali jej do bezpečí. Minutu před poločasem přidala Sigma druhý gól. Buchvaldek vysunul na roh velkého pokutového  území Zahradníčka, jenž potvrdil, že jeho centrované zásilky chodí přesně a včas. Jakub Plšek uklidil míč hlavou k tyči.

Tomáš Chorý v jednom z několika tvrdých soubojů s bývalým spoluhráčem Jaroslavem Svozilem. Tomáš Chorý v jednom z několika tvrdých soubojů s bývalým spoluhráčem Jaroslavem Svozilem. Foto: Jan Procházka

Druhý poločas přinesl jednu změnu v sestavě Znojma, když Njireho nahradil další z olomouckých odchovanců v dresu Znojma Michal Holub. Po pěti minutách pak zraněného Klímu vystřídal Rybička. V 52. minutě měla Olomouc blízko ke třetí brance. Zahradníček našel volného Chorého, který trefil tyč a dorážející Houska zase boční síť. V 58. minutě šli tři domácí hráči na jediného beka Znojma, Falta potáhl míč přes celé hřiště, poslal ho na osamoceného Buchvaldka, kterého však zradil první dotyk a brankář Halouska jej nenechal zakončit.
V 66. minutě měla Olomouc během jedné akce tři obrovské šance. Akci založil u brakové čáry Tomáš Chorý, kde přešel přes dva hráče, poslal míč na malé vápno na Zahradníčka, který trefil tyč. Míč se pak od skrumáže vracel zpět do branky, vyrazil jej vracející se Halouska. Přímo na nohu volného Plška, který levačkou přestřelil.
V 88. minutě Hanáci zbytečně ztratili míč při zakládání brejku a hosté dokázali zápas po Nepožitkově trefě zdramatizovat. Sigma už si ale vítězství nedala vzít.
"Jeli jsme sem s cílem potrápit Sigmu, ale vůbec se nám to nepovedlo. Spíše jsme to soupeři usnadnili. Taktické pokyny jsme neplnili a silné stránky Sigmy jsme nechali vyniknout. Měli jsme snad dvanáct nevynucených chyb, kdy jsme si nepomohli nákopem na vysokého hráče či do prostoru, my jsme místo toho chtěli hrát fotbal a šli do ztrát. Mohli jsme tady dnes klidně dostat i pětku, kdyby Sigma vše proměnila. Budu muset dál hledat sestavu, protože hodně hráčů zahrálo pod svoje možnosti," zhodnotil zápas trenér Znojma Radim Kučera.

Václav Jílek: "Vyhráli jsme po dobrém výkonu, kalí to jen zbytečná branka v závěru"

"Měli jsme ze Znojma respekt, věděli jsme, že Radim bude vědět, jak na některé hráče, že svůj tým připraví. Proto jsme si řekli, že to v některých případech zjednodušíme nákopem na Tomáš Chorého. Ten dokázal míče uhrát. Důležitý moment byl, že Znojmo neproměnilo nebezpečnou hlavičku na osmi metrech, kdy to šlo přímo na Buchtu a pak naše stvrzení vedení na 2:0 před půlí. Pak to bylo z naší strany vůči Znojmu milosrdenství, co jsme dokázali zahodit, to bylo do očí bijící. Před zápasem jsem si přál, abychom výsledek podpořili dobrým výkonem, což jsme dokázali. Byly tam velmi dobré individuální výkony, a nebýt zbytečné branky v závěru, tak jsem hodně spokojen," řekl utkání kouč Václav Jílek.

SK Sigma Olomouc2:11. SC Znojmo