Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána, venku je 3.7 °C

Statečný výkon nestačil: volejbalistky Olomouce si finále Českého poháru nezahrají

4.2.2016

Autor: ambo

Mimořádně složitý úkol čekal volejbalistky Univerzity Palackého Olomouc v odvetném utkání semifinále Českého poháru. Aby mohly usilovat o zisk trofeje ve finálovém utkání, musely vysokoškolačky zvítězit bez ztráty setu na palubovce úřadujícího mistra a obhájce pohárové trofeje Prostějova a následně ještě zvládnout dodatečný zlatý set. Doma totiž univerzita proti Agelu v prvním semifinále neuhrála ani jednu sadu. Jenže stejně se jí vedlo i v Prostějově a po výsledku 0:3 i přes statečný výkon v prvních dvou setech v poháru končí.

Možná proto, že neměly prakticky co ztratit, začaly vysokoškolačky na palubovce tuzemského hegemona nebojácně a po celý úvodní set držely s vysokým favoritem utkání krok. Prostějov sice zpočátku vedl až o tři body (6:3, 11:8), jenže hosté srovnali na 13:13 a za stavu 22:21 šli do koncovky s otevřeným hledím. Bohužel několik chyb a více zkušeností soupeře rozhodly o tom, že se Agel mohl radovat z postupu do finále už po prvním dějství. Do toho druhého kouč Olomouce Jiří Teplý prostřídal, na hřišti to však nebylo znát. Univerzita rychle vyhrávala 3:0 a po několikerém střídání ve vedení měl pak v závěru za stavu 23:24 dokonce setbol, také tentokrát ale Prostějov vypjatou koncovku zvládl. Poslední vzepětí sil předvedly volejbalistky VK UP v první polovině třetí sady, v níž vedly 5:3 a 8:5. Již jistý pohárový finalista však vzápětí dorovnal a následně zápas deseti servisy Markevichové v řadě prakticky ukončil. Vysokoškolačky sice prohrály třetí set jasně 14:25, celkově ale rozhodně neodevzdaly odvetu bez boje.

"Věděli jsme, že po jednom prohraném setu je s postupem konec, proto jsme hned od druhé sady dali prostor mladým holkám. Přesto se nám dva sety povedlo s favoritem vést naprosto vyrovnanou partii. Koncovky patřily zkušenějšímu soupeři a třetí sadu rozhodla desetibodová šňůra domácích v jednom postavení. I přes porážku 0:3 jsme však v Prostějově po většinu utkání zanechali solidní dojem a dokázali si, že se proti mistrovi dá hrát," nermoutila prohra až tolik trenéra Teplého. "Dlouho nás trápilo podání, strašně moc jsme jich zkazili. Proto byl zápas dva sety tak vyrovnaný. Naopak hosté hráli velice dobře i po vystřídání a v koncovkách úvodních dvou sad nás zachránila jen výborná Vargasová. Hrála s obrovskou chutí a znovu potvrdila svou top třídu," chválil především svou mladou kubánskou oporu domácí kormidelník Miroslav Čada.

Další zdatný protivník a velmi těžký zápas čeká olomoucké volejbalistky už tuto sobotu 6. února, kdy v tradičním čase od 17 hodin přivítají ve své hale na Lazcích v rámci prvního nadstavbového kola extraligy tým Ostravy. Oba celky dělí v tabulce pouhé dva body, takže fanoušci uvidí přímý souboj o druhou příčku průběžného pořadí nejvyšší tuzemské soutěže.

VK Agel Prostějov3:0VK UP Olomouc
(23, 24, 14)
Rozhodčí:Dziacký, Zimmermann
Čas:73 minut
Diváků:400
Sestava VK Agel Prostějov:Markevichová, Herelová, Vargasová, Matienzová, Steenbergenová, Weissová
Libero:Kovářová
Střídání:Soaresová, Gambová
Sestava VK UP Olomouc:Závodná, Dudová, Michalíková, Dumančićová, Kubová, Dedíková
Libero:Hronová
Střídání:Nováková, Košická, Orvošová, Sochorcová, Čudová