Dnes je středa 29. března 2017, svátek má Taťána
Aktuální teplota: 8.6 °C

Zpravodajství

Studenti „zdravky“ píší články: Ozdoby historického centra

5.1.2017 10:08

Čas vánoční člověku přinese nejednu vzpomínku a mně v tento čas spočinul zrak na domovních znameních v Olomouci. Jak uvádějí moudré publikace, v Olomouci jich je celkem dvacet čtyři a jejich historie je více než zajímavá. Vydejme se tedy na malou historickou procházku městem.

Mým nejoblíbenějším domovním znamením je znamení Zlaté štiky, která připomíná jednu moc krásnou olomouckou pověst o štice, která zachránila služku, kterou i s jejími dětmi vyhnal ze služby a z domu její pán, který se domníval, že mu ukradla jeho zlatý prsten. Když, ale následně rybařil na svém rybníce a chytil obrovskou štiku, dostal na ni chuť, a když mu ji kuchař připravoval a rybu vyvrhl, našel se jeho hledaný zlatý prsten, který patrně ztratil o den dříve při nahazování udice. Samozřejmě, že vzal pán služku ihned na milost a ta se mohla do práce vrátit. Zajímavé také je, že těch štik je na domě více. Jedna se zlacenými šupinami spočívá na průčelí domu U zlaté štiky směrem ze Ztracené ulice na Horní náměstí nad tabulkou, která nám sděluje, že v tomto domě pobýval za svého působení v roce 1883 Gustav Mahler a druhá je nad obchůdkem se suvenýry v podobě štiky, které plasticky z tlamy vystupuje masívní zlatý prsten ve Ztracené ulici.

Které domovní znamení bylo to první? Tak po rozsáhlejším pátrání jsem přišla na to, že to je domovní znamení U Čísla jedna, které se nachází v ulici Pavelčákové naproti hotelu Trinity. Tento dům dostal své jméno, proto, že je z geografického hlediska nejblíže Vídni, stejně jako paralelně ležící ulice Vídeňská.

A které znamení je to největší? Je to Zlatý jelen, které je dokonce znamením mluvícím a říká nám, že zde bydlela vážená kupecká rodina Hirschova, což v češtině znamená jelen. No a proč zlatý? No přece proto, že to byla zámožná kupecká rodina, kterou tato barva nejlépe symbolizovala.

Sabina Chupíková

žákyně 3. ročníku Střední zdravotnické školy Pöttingeum v Olomouci

Sdílet
Reklama
LOVECKÁ CHATA***

Lovecká chata Horka nad Moravou – oblíbené výletní místo se stylovou restaurací, ubytováním, zázemím pro nejrůznější setkání a společenské akce (semináře, porady, sportovní soustředění, školy v přírodě) a ...

Pánské boxerky Bugatti

Pánské boxerky z nové letní kolekce zn. Bugatti v exkluzivním netradičním celoplošném potisku slunné Californie.

Cena: 690 Kč

Přehled všech nabídek »

Další články v rubrice Zajímavosti a tipy

© 1997-2017 NEJLEPŠÍ ADRESA a.s.
Všechna práva vyhrazena. Právní informace